Kraj Austria

Stolica: Wiedeń
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: niemiecki
Napięcie: 220 V
Powierzchnia: 83 871 km²
Ludność: 8,3 mln

Dolna Austria

Górna Austria

Karyntia

Wysokie góry, malownicze jeziora i wspaniałe stoki narciarsko-snowboardowe.

Informacje ogólne

Wysokie góry i malowniczo położone jeziora są charakterystycznym krajobrazem najdalej wysuniętego na południe kraju związkowego Austrii. Niezwykły region przyciąga turystów poszukujących jednocześnie spokoju i możliwości aktywnego spędzenia czasu. Na północy Karyntia opiera się o pasma Taurów, Gurtaler i Laventtaler Alpen, natomiast południową granicę wyznaczają Alpy Karnijskie i Karawanki. W ludowych piosenkach można odnaleźć pogodne uosobienie mieszkańców regionu niezwykle miłujących swoją małą ojczyznę naszpikowaną ciepłymi jeziorami, czystymi rzekami, zacisznymi dolinami i gęstymi lasami poprzecinanymi bujnymi łąkami. Na kulturowe cechy charakteru mieszkańców Karyntii złożyły się słowiańskie korzenie oraz położenie kraju blisko granicy z Włochami i Słowenią. Niezwykły krajobraz wzbogaca dodatkowo jeden z osobliwych cudów natury – najpotężniejszy lodowiec we wschodniej części Alp o nazwie Pasterze. Wspaniałe krajobrazowo tereny przecina malownicza dolina rzeki Drawy z niezwykle bogatą szatą roślinną.

Główne miasta tego dziewiczego regionu to Klagenfurt oraz Villach, a najważniejsze miejscowości wypoczynkowe położone są w dolinach Drautal, Gailtal, Molltal, Rosental, Jauntal i Laventtal. Podróżując między tymi malowniczymi zakątkami warto pokusić się o przejażdżkę panoramicznymi drogami łączącymi Karyntię z Ziemią Salzburską. Liczne restauracje usytuowane przy trasach zachęcają dodatkowo regionalną kuchnią, a punkty widokowe zapewniają niesamowite wrażenia.

Za czasów rzymskich Karyntię obejmowała prowincja „Regnum Noricum” opanowana przez plemiona słowiańskie w I w. n.e., a w późniejszych czasach przez osadników bawarskich i Franków. Słowiańskie nazewnictwo przetrwało chociażby w nazwach miejscowości graniczących ze Słowenią, niemniej rozkwit regionu przypadł na wiek XIV, kiedy ziemie te trafiły w ręce Habsburgów. Nazwa regionu pochodzi od celtyckiego słowa „karanto” oznaczającego „nagą skałę”, co ma odzwierciedlenie w lodowcowym krajobrazie. Po I wojnie światowej prawa do Karyntii ze względu na słowiańskie korzenie rościli Serbowie, Chorwaci i Słoweńcy, niemniej jednak mieszkańcy regionu w referendum opowiedzieli się za przynależnością do Austrii, a data 10 październik 1920 jest do dziś hucznie obchodzona jako święto patriotyczne.

Stolicą atrakcyjnego pod względem turystycznym regionu jest Klagenfurt z początkami sięgającymi XIII w. Wspaniałą architekturę oraz niezwykły, rzadko spotykany układ ulic zaprojektował włoski architekt Domenico dell'Alliego. Punktem zwrotnym w historii było przeniesienie tam biskupstwa z Gurk, co sprawiło, że miasto zaczęło się prężnie rozwijać, a dzięki księżom sfinansowano wyprawy zakończone pionierskim zdobyciem szczytu Grossglocknera. Klagenfurt pamiętają zapewne kibice piłki nożnej, gdyż stolica regionu gościła EURO 2008 i do dziś jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów. Miejscowość rozpoznawana jest dzięki legendarnemu smokowi budzącemu przed wiekami przerażenie wśród mieszkańców – teraz stworzenie można podziwiać w postaci charakterystycznego pomnika w centrum oraz w samym herbie Klagenfurtu. Niesamowitym kształtem i potężnymi przyporami przyciąga turystów na starówkę otoczoną malowniczymi kamieniczkami Haus zur Golden Gans – Dom Pod Złotą Gęsią oraz zamknięta dla ruchu kołowego (jako pierwsza w Austrii) Fussgangerzone z brukiem ozdobionym herbami 16 miast partnerskich stolicy regionu. Warto zobaczyć miejscową katedrę, koniecznie trzeba przespacerować się nad najpiękniejsze w Austrii jezioro Worthersee budzące zachwyt dzięki swojemu niezwykłemu położeniu oraz zwiedzić Minimundus – popularną wśród całych rodzin ekspozycję miniatur przedstawiających słynne budowle z całego świata. Turyści, którym bliska jest historia i zamiłowanie do pięknej, warownej architektury powinni wiedzieć, że w promieniu zaledwie kilku kilometrów od miasta znajdują się malowniczo położone 22 zamki.

Najpopularniejsze regiony narciarskie:

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Bad Kleinkirchheim – położony w karynckiej części pasma Nockberge po południowej stronie Alp zespolony ośrodek narciarski słynący z ciepłych źródeł, w których z powodzeniem można regenerować siły utracone podczas jazdy na nartach i desce. W najpopularniejszych kurortach Bad Kleinkirchheim i St. Oswald położonych wokół szczytu Keiserburg i wspaniale nasłonecznionej góry Nockalm, turyści mają do dyspozycji komfortową bazę hotelową i nowoczesny system basenów termalnych bardzo dobrze wpływających na kondycję ciała i umysłu. Miłośnicy białego szaleństwa mogą szusować po wielu kilometrach tras przygotowanych na poziomie trudnym, łatwym i zaawansowanym, między którymi kursują bezpłatne busy, a wygodę w uprawianiu ulubionego hobby zapewnia obowiązujący w całej Karyntii karnet „Top Ski Karnten Gold”. Na terenie ośrodków narciarskich w stylu klasycznym i skaningowym mogą swoich sił próbować amatorzy biegówek, natomiast snowboardziści mogą wyszaleć się na terenach do freeriding'u. W kurortach pełno jest wykwintnych restauracji, barów apres-ski pod gołym niebem, pubów i winiarni oraz zadbanych „alm” w których można spędzić sympatyczne wieczory urozmaicone występami regionalnych zespołów.

Karnische Ski Arena – największy w Karyntii teren do jazdy na nartach i snowboardzie, do którego głównych kurortów Hermagor-Pressegger See, Weissensee, Nassfeld, Oberdorf, Gatschach i Techendorf corocznie zjeżdżają tysiące sympatyków białego szaleństwa. Najlepsze stoki z gęstą siecią tras i nowoczesnych wyciągów położone są w wyższych partiach gór oraz dolinie Gaital, gdzie również wytyczono sieć wspaniałych i panoramicznych tras biegowych. Narciarze zjazdowi mają do dyspozycji wiele kilometrów tras o różnych stopniach zaawansowania obsługiwanych przez sieć nowoczesnych wyciągów, darmowe ski-pociągi oraz „Millenium Express” – jedną z najdłuższych kolejek gondolowych w Aplach, którą sam przejazd jest niezwykłą atrakcją turystyczną. Dla snowboardzistów najlepszym miejscem na wyładowanie energii jest świetnie urozmaicony funpark w Nassfeld, z kolei zamarznięte jeziora Weissensee i Pressegger See umożliwiają uprawianie wielu innych zimowych dyscyplin sportowych. Spokojny Hermagor wybierają najczęściej rodziny z dziećmi, natomiast w pozostałych kurortach życie nocne nie ustaje do białego rana. Zimowe i letnie wczasy można spędzać także na pieszych wędrówkach, gdyż do przejścia jest wiele kilometrów szlaków, oprócz tego można jeździć na torach saneczkowych, grać w kręgle na lodzie, pływać w krytych basenach, jeździć saniami i kulikami po zamarzniętych jeziorach. Turyści zainteresowani lokalnym folklorem z powodzeniem mogą wybrać się na kurs jodłowania zwieńczony grzanym winem i pamiątkowym dyplomem.

Dolina Laventtal – niepowtarzalną atmosferę Karyntii można poczuć w dolinie rzeki Lavent oddalonej od głośnych kurortów i tłoku na stokach. Miejsce idealnie nadaje się na rodzinny wypoczynek w spokojnych miasteczkach Wolfsberg, Bad St.Leonhard, Frantschach - St. GertraudSt. Andra, St. Paul, St. Georgen, Lavamund i Reichenfels. Doskonale przygotowane tereny narciarskie mogą poszczycić się dobrą organizacją oraz bliskim położeniem względem siebie, umożliwiającym szybkie i komfortowe przemieszczanie darmowymi skibusami. Trasy o różnych stopniach trudności i długości obsługiwane są przez nowoczesne wyciągi o dużej przepustowości zapobiegającej tworzeniu się kolejek przy stokach. Narciarze biegowi mają do dyspozycji trasy z osobnymi pasami do stylu łyżwowego, a tereny Laventall oferują także wiele możliwości do uprawiania snowboardowego szaleństwa. Lokalne święta są przykładem barwnego folkloru wzbogaconego dodatkowo kulinarnymi zapachami płynącymi z tradycyjnych restauracji. W okolicy warto zwiedzić liczne kościoły i opactwa, poddać się kąpielom termalnym w ciepłych źródłach oraz zobaczyć zabytkowy zamek Wolfsberg.

Moelltal Dolina i Lodowiec – niezwykłe miejsce symbolizuje Karyntię dzięki jedynemu w regionie lodowcowi oraz wspaniałym terenom do uprawiania sportów zimowych. Na zboczach malowniczego szczytu Moelltaler Gletscher wyznaczono trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, dające możliwość jazdy na długich, śnieżnych nartostradach obsługiwanych przez wiele wyciągów, linową kolejkę oraz Moelltaler Express – podziemną kolej linowo-torową o imponującej długości kilku kilometrów. Narciarze biegowi mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów tras, nie będą się również nudzić snowboardziści, gdyż przygotowano dla nich liczne atrakcje w postaci funparku na lodowcu oraz kilkunastu miejsc do jazdy na desce, w których odbywają się także znane i widowiskowe zawody. Główne kurorty położone w niezwykłej okolicy z widokiem na lodowiec i sąsiednie pasma górskie to Mallnitz, Obervellach, Flattach, Reiseck, Mollbrucke, Lurnfeld i Mulldorf. Świetnie przygotowane hotele gwarantują wypoczynek na wysokim poziomie, a jako przerywnik w jeżdżeniu na nartach i desce można potraktować paragliding, nordic walking, wspinaczkę na lodzie, eisstockschiessen – lokalną odmianę curlingu i kręgli czy relaks w saunach i łaźniach parowych. Okoliczną atrakcją szczególnie cieszącą oczy rodzin z dziećmi są pokazy i prezentacje związane z naukowym badaniem ziemi, wody, powietrza i słońca organizowane w zlokalizowanej w Mallnitz stacji badawczej BIOS.

Rejon Villach – najbardziej wysunięte na południe tereny narciarskie, położone przy granicy z Włochami i Słowenią zapewniają wspaniałe warunki dla miłośników śnieżnego puchu. Tętniące życiem kurorty Villach, Arnoldstein, Arriach, Afritz am See, Bad Bleiberg, Faak am See, Ossiach, Terffen i Wernberg zapewniają wspaniałą infrastrukturę hotelową, z której będą zadowoleni turyści odwiedzający ten niezwykły zakątek. Dobrze przygotowane nartostrady zapewniają wiele godzin jazdy narciarzom o różnym stopniu zaawansowania. Można także wybrać się na szusowanie po stokach sąsiadujących państw, gdyż na całym terenie obowiązuje jeden skipass. Widokowe trasy wyznaczono narciarzom biegowym, a liczne funparki z rozbudowanymi sekcjami mają także do dyspozycji snowboardziści. Przyjeżdżając w ten ciekawy rejon Karyntii można liczyć również na urozmaiconą ofertę niezwiązaną z nartami. Miłośnicy tańca mogą do rana bawić się w licznych dyskotekach, w Villach warto wybrać się na zakupy, a dodatkowe atrakcje sportowe, którym warto się oddać w wolnym czasie to rakiety śnieżne, baseny, kręgle na lodzie, snow tubing, hale do tenisa i squasha. Nadwyrężone zdrowie można reperować w basenach termalnych z leczniczą wodą z ciepłych źródeł lub wybrać się na zwiedzanie ciekawego zamku Finkenstein.

Kuchnia

Tradycyjna austriacka kuchnia jest wyjątkowo zróżnicowana i czerpie jednocześnie z wielu kulinarnych tradycji, gdyż wspaniałe przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Z różnych zakątków przywędrowały takie specjały jak: czeskie knedle ze śliwkami, węgierski gulasz z papryką, bałkańska ostra papryka duszona czy włoskie dania na bazie makaronu. Wiele kontrowersji związanych z pochodzeniem kręci się wokół znanego na całym świecie sznycla wiedeńskiego – Wienerschnitzel – panierowanego w bułce mięsa cielęcego. Pomysł prawdopodobnie pochodzi z czasów jednego z powstań włoskich, trafił do kucharzy z cesarskiego dworu w wielkiej tajemnicy i od tamtej pory panierka w bułce tartej na cielęcinie, wieprzowinie, kurczaku czy rybie uchodzi za dodatek typowo austriacki.

Austrią targały liczne wojny, w trakcie których nie było co jeść, a na stół cesarski trafiały smakołyki dające się „złapać”. Z tego okresu pochodzi smakowicie przyrządzany tyrolski orzeł z knedlikami, pieczona wiewiórka z sałatką czy jeż w kwaśnym sosie z kluseczkami.

Specjalności austriackiej kuchni, oferowane od Jeziora Bodeńskiego po Jezioro Nezyderskie, zachwycą z pewnością niejednego kosmopolitycznego turystę przybywającego w te strony. Fruhstuck – czyli śniadanie składa się przeważnie z kubka herbaty lub kawy i bułek, do tego masło, dżem i rodzaj jakiegoś pasztetu. Od standardu hotelu zależy ilość i wybór podawanych wędlin, serów, gotowanych jaj, musli i owoców. Lancz zwany Mittagessen uchodzi wśród Austriaków za główny posiłek i właśnie o tej porze serwowane są stałe zestawy, natomiast tzw. Tagesmenu przeznaczone jest na cały dzień. Popołudniowa pora, kiedy jest większy wybór dań to Abendessen, z kolei wieczory określane są mianem kolacji – Nachtmahl. O każdej porze można w razie głodu spałaszować kawał obfitego deseru w postaci austriackiego tortu czy ciasta zwanego Kuchen z solidną porcją bitej śmietany.

Dużą popularności wśród zabieganych Austriaków cieszą się stragany z kiełbaskami – Wurstelstande – serwujące popularne frankfurterki, smażone Bratwurst i Currywurst, mocno przyprawione kiełbasy Debreziner, a także kebaby i pizzę.

Austriackimi specjałami bez których nie można się obejść zwiedzając ten piękny kraj są gulasz grzybowy i duszona kapusta oraz pulardy i wieprzowina w każdej postaci. W rejonach naddunajskich najlepiej rozglądnąć się za świeżymi rybami. Najsmaczniejszy jest usmażony na maśle, przyprawiony sokiem z cytryny pstrąg a la meuniere.

Potrawy, na które warto zwrócić uwagę to:

Eierspeise – gęsta jajecznica podawana na małej patelence,

Eierschwammerl – sałatka z marynowanymi kurkami oraz jajkami na twardo,

Bauernschmaus – wędzona i gotowana szynka, peklowana wieprzowina i nacinane parówki z kiszoną kapustą z kminkiem i kluskami,

Rindsgulasch – ostry gulasz wołowy przejęty z kuchni węgierskiej,

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Gefullte Kalbsbrust – mostek cielęcy nadziewany farszem z mięsa i jarzyn,

Erdapfelgulasch – sałatka ziemniaczana z parówkami podawana na ciepło,

Heringsalat – sałatka ze śledzi i ziemniaków,

Tafelspitz – płaty soczystej, gotowanej w jarzynach wołowiny, podawanej z sosami: chrzanowo-jabłkowym, tatarskim, pomidorowym oraz z podsmażanymi, tartymi ziemniakami,

Gefullte Paprika – papryka faszerowana ryżem i mieloną wołowiną, polana sosem pomidorowym.

Podróżując po Austrii można natknąć się na liczne kawiarnie – Kaffeehauser. W terenach górskich są to Almhutten – małe, zadbane restauracje, zwane potocznie „almami”, a na obszarach uprawy winorośli Heurigen. W kawiarniach można poczytać prasę, porozmawiać z przyjaciółmi lub też zjeść smaczne śniadanie czy lekki posiłek. Od tych sympatycznych miejsc różnią się za to Konditorei – typowe cukiernie i ciastkarnie, w których pod ladami kryją się smakowite wyroby.

Kultura picia kawy nigdzie nie jest tak adorowana jak w Austrii. Kawiarnie są swoistymi świątyniami kawowymi, w których bardzo miło i przyjemnie można spędzić czas. Wizyty w Kaffehausach uświetniają aromatyczne kawy podawane na różne sposoby.

Stuben to tradycyjne gospody miejskie, których podstawą jest lokalna kuchnia z elegancko podawanym piwem i winem, gdzie przy stołach rozstawianych w cieniu drzew gromadzą się piwosze. Typowe lokale mające zakorzenienie w kulturze niemieckiej zwane są Biergarten i Bierhalle, natomiast do najpopularniejszych marek piwa należą salzburski Stiegl, Mullnerbrau i wysokokaloryczny Weizbier.

Większość dań podawana jest z określonymi napojami. W Arlbergu na przykład można po posiłku dostać mieszankę wódek, wina i odrobiny herbaty. Jeżeli ta porcja nie zwali kogoś z nóg, może z powodzeniem sięgnąć po przypominające włoską grappę mocne, klarowne sznapsy. Do obiadów podaje się także sok ze świeżo wyciśniętych winogron, chociaż nie wszyscy mogą na niego zasłużyć. Praca przy obrabianiu tego owocu w winnicach jest wyjątkowo ciężka, aczkolwiek rezultat w postaci młodego wina – Heurige oraz cierpkiego i częściowo sfermentowanego Sturm jest nad wyraz zachęcający do wysiłku. Nic się w przyrodzie nie marnuje, a w specjalnych winiarniach Heurigen można nawet skosztować winogronowego moszczu nazwanego Mostem. Wina najlepiej smakują w chłodnych piwnicach przesiąkniętych zapachem drewnianych beczek i fermentujących winogron, z romantycznym światłem świec, majaczącym pod kamiennymi sklepieniami.

Sympatycy mocniejszych trunków muszą koniecznie spróbować wódkę ziołową Enzian – znaną w całych Aplach, produkowaną z korzeni goryczki z dodatkiem ziół. W Austrii można spotkać także Rum Inlander – trunek o ciemno złocistym kolorze długo leżakujący w beczkach, który po dodatkowym zaprawieniu ciemnym syropem cukrowym uzyskuje kolor ciemnobrązowy.

Karyntia to region, w którym króluje dziczyzna we wszystkich możliwych postaciach. Często do podkreślenia smaku to wyśmienite mięso przyrządza się w czerwonym winie. Jadłospisy restauracji sąsiadujących z jeziorami obfitują w ryby oraz mleko i sery. Turyści odwiedzający ten region zajadają się Kasnudeln – pierogami z twarogiem i liśćmi mięty podawanymi z masłem i skwarkami. Można też trafić na odmianę pierogów podawaną z suszonym śliwkami i gruszkami. Z serowym farszem przyrządza się także Schlickkrapferl – pierożki podobne do włoskiego ravioli i tyrolskich Schlutzkrapfen. Niezwykle smaczna jest suszona szynka Speck oraz kawior z doliny Moll wytwarzany z ikry pstrągów. W potrawach Karyntii można wyczuć także silne wpływy kulinarne pochodzące z Włoch i Słowenii objawiające się przez stosowanie warzyw i aromatycznych ziół, podawanych często w towarzystwie wspaniałych serów powstających w dolinie Gail, z najbardziej znanym Gailtaler Almkase występującym w wielu różnorodnych odmianach smakowych.

Obyczaje

Austriacy to specyficzny naród z ciekawym pochodzeniem narodowościowym. W bogatym historycznie kraju mieszkało wiele różnych grup etnicznych, których obecność na tych ziemiach wpłynęła na obyczaje i kulturę. Należeli do nich Germanie, Madziarzy i Żydzi, pojawiali się także przedstawiciele ludów romańskich, Słowianie i Romowie wzbogacający wielonarodowościową mozaikę.

Ważną kwestią ze względu na bogate dzieje jest poczucie odrębności w poszczególnych landach. Ludzie zamieszkujący różne regiony posługują się odmiennymi dialektami, szczególnie takie zjawisko występuje w regionach gór, które niejednokrotnie utrudniały kontakty między sąsiadami. Najsilniej swoją odrębność manifestują mieszkańcy Tyrolu, ale nie przeszkadza to w ich niezwykłej gościnności i pogodzie ducha.

Austria jest krajem niezwykle tolerancyjnym, w którym dominuje katolicyzm, niemniej do wspaniałych kościołów zaglądają najczęściej turyści podziwiający koncerty, z kolei na prowincji wiara jest w dużej mierze rytualna, a niedzielne spotkania mają głównie charakter towarzyski.

Fundamentem austriackiej kultury jest bez wątpienia obyczajowość dworska i ludowa. Z tej pierwszej wywodzi się nienaganny styl bycia, charakterystyczny dla Austriaków szyk i żelazne zasady postępowania, natomiast z tej drugiej proste zachowanie.

Bardzo często mieszkańcy miast zaczynają swój dzień od porannej kawy i gazety przesiadując ze znajomymi w kawiarniach. Zaglądając do jednej z nich można poczuć, że przypadkowo usiadło się na czyimś miejscu, bo każdy ma tam swój stolik, a kelnerzy bardzo często znają przychodzące na kawę osoby i często z nimi się przyjaźnią. Dzięki temu prasa i kawa tworzy niepowtarzalny klimat austriackich kawiarni, który najbardziej widoczny jest w stolicy kraju.

Na prowincji natomiast wykwintne kawiarnie zastępują przytulne gospody, w których można poplotkować przy piwie. Mieszkańcy gromadzą się najczęściej przy jednym stole zwanym Stammtisch, a zwyczaje te kultywują turyści przebywający w okolicy na wczasach. Przy takich biesiadnych stołach często można usłyszeć Hausmusik – śpiewanie przy tradycyjnych instrumentach, wśród których najbardziej rozpoznawalnym jest Knopfharmonika – odmiana akordeonu, skrzypce oraz kontrabas.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Bardzo często można spotkać Austriaków grających w Eisstockschiessen – coś pośredniego między curlingiem i kręglami na lodzie.

Z Austriakami przy wznoszeniu toastu lepiej nie stukać się szkłem, wystarczy po prostu popatrzyć szczerze w oczy, co jest wyrazem przyjaznych intencji. Po większych posiłkach poczęstunek sznapsem jest ze strony gospodarza formą podziękowania za wizytę. Przed posiłkami dobrze jest wnieść toast i życzyć sobie „smacznego” - Guten Appetit.

Mieszkańcy Austrii słyną ze swojej gościnności, która objawia się także w noszeniu tradycyjnych strojów. Kobiety ubierają się w tzw. Tracht lub okolicznościowe suknie Dirndl, natomiast mężczyźni w Lederhosen zwane potocznie „trzeszczącymi spodniami”.

Turyści przebywający na wczasach w Austrii bardzo często mogą uczestniczyć w niezwykłych, karnawałowych balach, które zostały zapoczątkowane już w XVIII w. i do dziś cieszą się dużą popularnością.

W Austrii ciekawe są niektóre święta, których obrzędy można podziwiać na ulicach turystycznych miejscowości. Za typowe zwyczaje adwentowe uchodzą jasełka rozpoczynające się pod koniec grudnia w okresie nocnych marszów czarownic i przebierańców zwanych Scheller, Wamplerer czy Scheman. Na Wielkanoc szuka się koszyczków wypełnionych słodyczami i malowanymi jajkami. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się Kalvarienbergmarkt – duże jarmarki wielkanocne, na których można znaleźć wiele interesujących pamiątek. W okresie Adwentu do domów zagląda diabeł z rózgą zwany krampusem, a więc po ulicach biegają przebierańcy z ogromnymi rogami i rózgami.

Świąteczne prezenty, smakołyki można kupić na zapożyczonych od Niemców jarmarkach, towarzyszy im sympatyczna atmosfera zabawy, zapach grzanego wina i przyrządzanych na ruszcie kiełbasek.

Aktywny wypoczynek

Nie bez powodu Austria znana jest jako europejska królowa sportów zimowych. Doskonale przygotowane trasy narciarskie dostępne są przy wszystkich liczących się kurortach zimowych, obsługują je sprawnie działające systemy wyciągów i gondoli pozwalające turystom na naprawdę aktywny wypoczynek, a nie tylko czekanie w długich kolejkach. Wiele wyciągów i gondoli prowadzi na szczyty niezwykle malowniczymi trasami, bezpłatne skibusy rozwożą narciarzy i snowboardzistów po narciarskich terenach, a dogodne i przyjazne przemieszczanie się zapewnia doskonale rozwiązany system skipassów. Większość tras zjazdowych dysponuje wszystkimi stopniami trudności, w każdym kurorcie można nauczyć się jeździć na nartach, dla snowboardzistów przygotowano wiele szkółek oraz doskonałe rozwiązania do uprawiania tej dyscypliny w specjalnie wybudowanych snowparkach. Narciarze biegowi mają do dyspozycji wiele kilometrów niezwykle malowniczych tras, nie brakuje też innych form aktywnego wypoczynku związanych z zimą takich jak: śnieżny rafting, saneczkarstwo, hokej i kręgle na lodzie, curling, łyżwiarstwo, można też czynnie spędzać czas na krytych basenach, w saunach czy łaźniach parowych. Austria przyciągają swoją ofertą aktywnego spędzania czasu również latem.

Turyści lubiący przebywać na świeżym powietrzu mogą wybrać się na piesze wędrówki, jeździć rowerem, latać balonem i na paralotni, niezwykle popularne jest kajakarstwo, jazda konna i wspinaczka oraz spływy po rwących rzekach –  rafting i kanioning.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W Karyntii popularnymi miejscami na spędzenie aktywnego wypoczynku są jeziora Worthersee, Klopeinersee, Turnersee, Ossiacher See i wiele innych, które kuszą niezwykle ciepłą wodą i uprawianiem sportów wodnych. Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się spływy po Drawie, gdzie z Karyntii do Słowenii płyną typowe flisackie tratwy. W Karyntii szczególnie latem panują doskonałe warunki do uprawiania turystki górskiej na różnych poziomach zaawansowania, od pieszych wędrówek po niższych partiach przez trekking po wspinaczkę i wysokogórską turystykę narciarską – najbardziej popularne są malownicze trzytysięczniki w Wysokich Taurach.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej lecieć do Karyntii?
Karyntia jest regionem, do którego można jechać o każdej porze roku w zależności od tego czy wybieramy się na narty, czy chcemy wypoczywać w letnim okresie. Sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia, warto jednak pamiętać że kurorty narciarski są czynne przez cały rok, a na lodowcach można jeździć na nartach i snowboardzie także w lecie. Najspokojniejsze miesiące na nartostradach są od kwietnia do czerwca i w listopadzie. W planowaniu podróży należy wziąć pod uwagę fakt, że w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku kurorty przeżywają największe oblężenie. W okresie letnim najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień ze średnią temperaturą powietrza wynoszącą 23-25°C. Turyści miłujący górskie wędrówki na ciepłą i słoneczną pogodę mogą liczyć od połowy maja do początku września.

Jaka waluta obowiązuje w Austrii i jakie są orientacyjne ceny?
W Austrii obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i ceny związane z infrastrukturą narciarską i turystyczną.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Karyntii?
W miejscowościach turystycznych jest wiele sklepików, które przyciągają turystów swoimi pamiątkami. W Klagenfurcie i okolicach warto poszukać tradycyjnych strojów ludowych (np.: górski kapelusik Wanderhut) oraz tradycyjnie wyrabianych lasek. Popularnością cieszy się ta droższa i tańsza biżuteria Swarovskiego oraz ceramika, warto rozglądnąć się za ręcznie malowanymi figurkami i fajansowymi talerzami. Smakowitą pamiątką są austriackie wyroby cukiernicze, np.: czekoladowe kulki Mozartkugeln, niezwykle wymyślne dzwonki, którymi Austriacy dekorują bydło, a także wyroby hafciarskie. Turyści chętnie kupują podobające się dzieciom szklane kule z wirującymi w środku płatkami śniegu. Cenną pamiątką może być także oryginalnie zalakowane, sprzedawane w firmowych butelkach wino czy dobre piwo pochodzące z lokalnych browarów. Warto zaopatrzyć się także w napój z ziół alpejskich „almdudler”, Jagertee – czyli tzw. herbatę myśliwską będącą aromatycznym trunkiem na bazie rumu oraz wyciągu z czarnej herbaty, ziół i przypraw korzennych, idealnie nadająca się do picia w zimowe wieczory. Cenną pamiątką może okazać się także Williamsbirne – aromatyczna wódka o delikatnym i przyjemnym aromacie produkowana z gruszek.

Jaki czas obowiązuje w Austrii?
W Austrii obowiązuje taki sam czas jak u nas.

Jak poruszać się po Karyntii?
Komunikacja publiczna w Austrii jest świetnie rozwinięta. Sieć kolejowa jest bezpośrednio połączona z siecią kolei europejskich, cena przejazdu pociągiem regionalnym i pospiesznym jest jednakowa. Komunikacja autokarowa jest również na świetnym poziomie i łączy Austrię z zagranicą. Drogi są dobrze i czytelnie oznakowane, tak samo jak informacje o turystycznych atrakcjach.

W kurortach narciarskich połączenia między dolnymi stacjami wyciągów a hotelami zapewniają bezpłatne skibusy zsynchronizowane z godzinami startu i zamknięcia wyciągów. Warto pamiętać, że są one bardzo punktualne i nie jest wskazane się na nie spóźniać.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Kierowcy samochodów osobowych zobowiązani są do posiadania kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego oraz zapinania pasów (dotyczy to również pasażerów). Ze względu na górski charakter kraju samochody poruszające się po górskich drogach powinny od listopada do kwietnia być wyposażone w opony zimowe.

Międzynarodowe prawo jazdy w Austrii nie jest obowiązkowe, na autostradach obowiązują winiety, o o które koniecznie trzeba zadbać, gdyż policja skrupulatnie je sprawdza i daje wysokie mandaty za ich brak, zielona karta nie jest obowiązkowa, ale zalecana.

Jakie są ograniczenia celne w Austrii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Austrii?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Austrii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Austrii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Austrii bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Wiedniu: www.wien.polemb.net

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Austrii

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Austria, Wiedeń, Hietzinger Hauptstrasse 42 c, 1130
Tel.: +43 1 87015100 Tel. dyżurny: +43 69918070220
wieden.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.wien.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Klagenfurcie

Austria, Klagenfurt, Koschatstrasse 7, 9020
Tel.: (00-43-664) 495-99-01 Tel.: (00-434-63) 220-578 Tel.: (00-434-63) 55-553 Tel. dyżurny: (00-43) 664-4959-901 Tel. dyżurny: (00-43) 660-2212-127 Faks: (00-434-23) 92-158
honorarkonsulrp@amerika-holzer.at

Styria

Tyrol

Wiedeń

Ziemia Salzburska

Austria: Dolna Austria , Górna Austria , Karyntia , Styria , Tyrol , Wiedeń , Ziemia Salzburska

Wybierz region Dolna Austria , Górna Austria , Karyntia , Styria , Tyrol , Wiedeń , Ziemia Salzburska